ویزای جاب سیکر آلمان چیست

ویزای جاب سیکر آلمان چیست

 امروزه میزان تقاضا برای مهاجرت به کشور‌های دیگر روز به روز در حال  افزایش است. درخواست مهاجرت به سایر کشورها ممکن است که دلیل‌های متفاوتی داشته باشد. گاهی اوقات افراد به دلیل شرایط اقتصادی و اجتماعی تصمیم به مهاجرت به سایر کشورها می‌گیرند. گاهی اوقات نیز ممکن است که تصمیم به مهارت بخاطر ادامه تحصیل و یا انتخاب شغل مناسب باشد. با توجه به این مسائل انتخاب کشور مقصد از جمله مهم‌ترین مسائلی است که هنگام مهاجرت باید به آن توجه داشت. برای اطلاع از شرایط دریافت ویزای جاب سیکر آلمان تا آخر این مقاله همراه ما  باشید

سخت ترین قدم، اولین قدمه!
مسیر زندگیتو عوض کن...

 باشد. یکی از کشورهایی که امروزه امکان مهاجرت به آن وجود دارد، کشور آلمان است. در این کشور به علت نبود نیروی کاری جوان و کاهش جمعیت، شرایطی را ایجاد کرده‌اند که افرادی که دارای مهارت خاصی هستند و در زمینه های مختلف تخصص دارند بتوانند اقامت این کشور را دریافت نمایند. در این میان یکی از راه‌هایی که این کشور در اختیار مهاجران قرار داده است ویزای جاب سیکر آلمان است.

ویزای جست و جوی کار چیست؟

ویزای جست‌ و جوی کار ویزایی است که این امکان را به شخص متقاضی می‌دهد که در یک بازه زمانی مشخص در کشور مورد نظر دنبال کار بگردد و سپس اقامت آن کشور را بگیرد. کشور آلمان نیز این امکان را برای مخاطبان خود ایجاد کرده است که از طریق ویزای جاب سیکر آلمان مدت ۶ ماه را در این کشور به دنبال کار بگردد و در صورت پیدا شدن کار مناسب و بر اساس میزان مهارتی که در نظر داند می توانند اقامت کشور آلمان را دریافت نمایند. در ابتدا طول مدت اقامتی که برای شخص متقاضی صادر می‌شود بیست و یک ماه و یا سی و شش ماه است که در این مدت فرد متقاضی در کشور آلمان مشغول به کار است و پس از آن اقامت دائم کشور آلمان به او تعلق خواهد گرفت. اما اگر شخص متقاضی نتواند در طول این مدت زمان شغل مناسبی را پیدا نماید و در کشور آلمان شاغل شود مدت زمان ویزای او به پایان می‌رسد و باید کشور را ترک نماید. دریافت ویزای جست و جوی کار نیاز به یک شرایط خاصی دارد که در ادامه مطلب به آن اشاره می‌کنیم.

 

 

شرایط لازم برای دریافت ویزای جاب سیکر آلمان

زمانی که افراد برای ویزای جاب سیکر آلمان اقدام می‌کنند باید یکسری شرایط خاص را داشته باشند که بتوانند این ویزا را دریافت نمایند. این نوع ویزا معمولا به افرادی تعلق می‌گیرند که دارای تخصص علمی ای باشند و در یک زمینه مهارت کافی را داشته باشند. امروزه این شرایط به گونه ای شده است که ویزای جاب سیکر آلمان به افرادی که مدرک تحصیلی بالایی ندارند نیز تعلق می‌گیرد به شرطی که فرد متقاضی چندین سال در یک زمینه خاص تجربه کاری داشته باشد و در آن زمینه به مهارت کافی رسیده باشد. از جمله مهمترین شرایطی که کشور آلمان برای دریافت ویزای جاب سیکر در نظر گرفته است سطح زبان شخص متقاضی است. به گونه ای که هرچقدر سطح زبان بالاتر باشد امکان پیدا کردن شغل نیز بالاتر خواهد رفت و هم این امکان برای او فراهم خواهد شد که به راحتی ویزای کشور آلمان را دریافت نماید. دارا بودن سطح زبان بالا برای افرادی که مدرک تحصیلی بالایی ندارد از اهمیت بیشتری برخوردار است.

برای دریافت ویزای جاب سیکر آلمان چه مدارکی را باید تهیه کرد؟

 
 • دریافت ویزای جاب سیکر به یک سری مدارک ویژه نیاز دارد که شخص متقاضی باید آن‌ها را تهیه کند. از جمله این مدارک می‌توان به موارد زیر اشاره نمود؛
 • شاسنامه ترجمه شده به زبان آلمانی، این شناسنامه برای اقامت در کشور آلمان نیاز است و از جمله مدارک الزامی است.
 • ارائه پاسپورت دارای اعتبار، به گونه‌ای که پاسپورت ارائه شده باید حداقل سه ماه اعتبار داشته باشد، در غیر این صورت پذیرفته نخواهد شد.
 • مدارک تحصیلی‌ای که به زبان آلمانی ترجه شده‌اند نیز از جمله مدارکی است که هنگام اخذ ویزای جاب سیکر باید ارائه داد.
 • شخص متقاضی باید توانایی پرداخت هزینه های خود را داشته باشد، این مساله به این معنی است که تمکن مالی کافی را داشته باشد و حداقل ۵۱۱۰ یورو در بانک‌های ایران و یا خارج پس انداز داشته باشند.
 • سابقه کاری نیز از جمله مدارکی است که باید در زمان اخذ ویزا جاب سیکر ارائه داد. هنگام ارائه، این مدارک باید به زبان آلمانی ترجمه شده باشند.
 • یکی از مهمترین مدارکی که هنگام اخذ ویزای جاب سیکر باید ارائه داد، گواهی مربوط به دانش زبانی است.
 • علاوه بر موارد اشاره شده، تاییدیه آنابین، رزومه کامل، انگیزه نامه، رزرو هتل در آلمان و بیمه نامه مسافرتی نیز از جمله شرایط لازم برای گرفتن ویزای جاب سیکر و انجام فعالیت‌های مربوط به آن در آلمان است.

تفاوت ویزای جاب سیکر و جاب آفر در چیست؟

 

زمانی که افراد تصمیم به مهاجرت به آلمان می‌گیرند می‌توانند از راه‌های مختلفی استفاده نمایند. یکی از راه هایی که از طریق آن افراد متقاضی می‌توانند ویزای کشور آلمان را دریافت کنند این است که از طرف کارفرمایان و یا شرکت‌های مختلف آلمانی پیشنهاد کاری داشته باشند و یا در آن جا مشغول به کار باشند. که در این حالت ویزای جاب آفر آلمان یا همان ویزای پیشنهاد کاری تعلق خواهد گرفت. در حالی که اگر افراد از این کشورها پیشنهاد کاری نداشته باشند می توانند از طریق ویزای جاب سیکر اقدام نمایند. همانگونه که اشاره کردیم ویزای جاب سیکر به افراد متخصص بین المللی تعلق می‌گیرد و به این افراد یک مدت زمان محدود فرصت داده می‌شود که بر اساس مهارت و دانشی که دارد در کشور آلمان شغلی را پیدا کند و مشغول به کار شود. پس تفاوت این دو ویزا به این صورت است که ویزای جاب آفر به افرادی که دارای پیشنهاد کاری و یا قرارداد کاری هستند تعلق خواهد کرد ولی ویزای جاب سیکر معمولا به افرادی تعلق خواهد گرفت که جویای کار هستند و می خواهند از این طریق شغل مناسب خود را پیدا کنند.

برای گرفتن ویزای جاب سیکر آلمان باید چه مراحلی را طی کرد؟

 • گرفتن ویزای جاب سیکر آلمان همانند سایر فعالیت‌ها یکسری مراحل دارد که شخص متقاضی باید آن‌ها را طی کند که بتواند ویزای جاب سیکر را دریافت نماید.
 • اولین اقدامی که افراد برای گرفتن ویزای جاب سیکر باید انجام بدهند این است که مدارک لازم را تهیه نمایند. و برای وقت سفارت درخواست بدهند.
 • معمولا وقت سفارت زمان طولانی است و نزدیک به ۱۲ تا ۱۸ ماه زمان لازم است که وقت مناسب تعیین شود. در این مدت زمان شخص متقاضی می‌تواند برای بالا بردن سطح زبان خود بالاتر ببرند که در زمان مصاحبه بتوانند به راحتی به زبان آلمانی با کارفرما صحبت کنند.
 • بعد از مشخص شدن وقت سفارت، شخص متقاضی مدارک خود را به سفارت ارائه می‌دهد و پس از آن شخصی تحت عنوان آفیسر با ماقاضی مصاحبه خواهد کرد. هنگام انجام مصاحبه معمولا با زبانی که شخص متقاضی به آن تسلط دارد مصاحبه انجام خواهد گرفت. بعد از انجام مصاحبه و مورد تایید قرار گرفتن، یک یا دو ماه زمان لازم است که ویزا برای شخص متقاضی صادر شود.

آیا امکان همراهی خانواده در زمان استفاده از ویزای جاب سیکر وجود دارد؟

یکی از سوال‌هایی که همواره هنگام اخذ ویزاهای مختلف ذهن‌ها را به خود درگیر می‌کند این است که امکان همراهی خانواده برا شخص متقاضی وجود دارد یا خیر؟ زمانی که افراد متقاضی ویزای جاب سیکر آلمان این ویزا را دریافت می‌کنند می توانند افرادی که تحت تکلف خود دارند را با خود همراه کنند و ویزای کشور آلمان به آن‌ها نیز تعلق خواهد گرفت.

 علاوه بر این امکان کار کردن همسر او نیز در کشور آلمان فراهم خواهد شد و بجز این موارد امکان تحصیل رایگان نیز برای فرزندان ( ویزای دانش آموزی آلمان )  نیز فراهم خواهد شد. البته باید توجه داشت که در مدت زمان تعیین شده برای ویزای جاب سیکر پیدا کردن کار برای همسر و فرزندان کار آسانی نیست. معمولا بعد از آن که شخص متقاضی دوره ۶ ماهه را پشت سر بگذارد و کار مناسب را انتخاب کند می تواند اقامت کشور آلمان را دریافت کند و پس از آن خانواده او می توانند از امکانات کشور آلمان استفاده کنند. به گونه‌ای که فرزندان زیر ۱۸ سال او می‌توانند از تحصیلات رایگان برخوردار شوند و همسر او نیز اجازه فعالیت و اشتغال در کشور آلمان را دریافت می‌کند.

 

آیا افرادی که از طریق ویزای جاب سیکر برای اقامت در آلمان اقدام می‌کنند می‌توانند تابعیت این کشور را بگیرند؟

 

زمانی که افراد از طریق ویزای جاب سیکر برای گرفتن اقامت کشور آلمان اقدام می کنند، در ابتدا به آن ها حق تابعیت کشور آلمان تعلق نخواهد گرفت و تنها می‌توانند در این کشور مشغول به فعالیت باشند و اقامت این کشور را بگیرند. اما بعد از آن که ۵ سال سابقه کاری را دریافت کردند و در این کشور مشغول به کار باشند می‌توانند برای گرفتن تابعیت کشور آلمان اقدام نمایند.

 گرفتن تابعیت کشور آلمان شرایط و قوانین مخصوص به خود می‌باشد که فرد متقاضی هنگامی که در این کشور مشغول به کار است باید تمام این قوانین را رعایت کند که بتواند تابعیت کشور آلمان را به دست بیاورد. افرادی که به این موضوع علاقه مند هستند و می‌خواهند که تابعیت کشور آلمان را داشته باشند می توانند از طریق وکلا و مشاورهایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند اطلاعات لازم را در این مورد به دست آورند.

لیست مشاغل مورد نیاز آلمان

همانگونه که اشاره کردیم کشور آلمان دارای نیروی کاری کمی است و همچنین جمعیت آن‌ها رو به کاهش است به همین دلیل برای پیش بردن کارهای خود و پیشرفت شرایط اقتصادی، افرادی را به عنوان نیروی کار جذب می‌کنند، از جمله مشاغلی که کشور آلمان به آن‌ها نیاز دارد ( پر درآمد ترین مشاغل در آلمان )می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

رشته های مهندسی همگی از جمله مشاغلی هستند که ویزای جاب سیکر می‌تواند به آن تعلق بگیرد مانند؛

رشته های پزشکی و پیراپزشکی

این شغل‌ها هنگام مراجعه برای اخذ ویزای جاب سیکر آلمان شانس بیشتری برای پذیرفته شدن هستند. اما این به این معنی نیست که شغل‌های دیگر نمی‌توانند که این ویزا را اخذ نمایند. بلکه تمام رشته ها و شغل‌ها می توانند این ویزا را دریافت نمایند اما شغل‌های اشاره شده شانس بیشتری را برای اخذ این نوع ویزا دارند.

نظرات

ثبت نظر